Marynowana w płatkach jelenina, mięso z daniela lub sarny

(Surowiec: schab z jelenia, schab z daniela, schab z sarny, szynka z jelenia, szynka z daniela, szynka z sarny, polędwica z jelenia, daniela, sarny)

To jedno z najłatwiejszych dań do przygotowania. A jednocześnie jedno z najsmaczniejszych potraw z dziczyzny. Idealna przystawka na uroczysty stół.


Składniki (na 10 porcji):


  • 1 kg dojrzałego schabu z jelenia, łosia, daniela lub sarny. Z równie doskonałym efektem można użyć polędwicy lub szynki.
  • 1 średnia cebula pokrojona w najdrobniejszą kostkę (mniejszą niż półcentymetrową)
  • 1 czubata łyżka drobno pokrojonego kopru (może być mrożony)
  • 1 czubata łyżka słodkiej suszonej papryki w postaci płatków
  • 100g oleju rzepakowego lub słonecznikowego (nie oliwy z oliwek, bo ma zbyt intensywny smak)
  • 1 łyżka stołowa maggi w płynie
  • 1 płaska łyżeczka soli gruboziarnistej
  • szczypta pieprzu cayenne lub papryki ostrej w proszku


Przygotowanie


1. Schab rozmrozić, umyć w zimnej wodzie i osuszyć lnianą ściereczką lub papierowym ręcznikiem (fot 1). Uwaga. Z osuszonego mięsa łatwiej usuwa się błony.

2. Ostrym nożem o wąskim i cienkim ostrzu (najlepszy jest nóż wędkarski do filetowania ryb) zdjąć dokładnie wszystkie błony. Najłatwiej jest zrzynać błony zewnętrzne wycinając wąskie paski (fot 2).

3. Obrany dokładnie z błon kawałek mięsa (fot 3) można włożyć na dwie godziny do zamrażalnika żeby mięso się ścięło, dzięki czemu łatwiej będzie kroić cienkie plastry. Ale nie jest to niezbędnie konieczne, jeśli nóż do krojenia mięsa jest doskonale ostry.

4. Wszystkie przyprawy i dodatki najwygodniej umieścić w kokilkach albo mini miseczkach i ustawić je na jednym talerzu (fot4). Po to, żeby w czasie dodawania ich do mięsa nie biegać po kuchni w ich poszukiwaniu. Uwaga. Składniki sypkie jak suszona papryka czy sól, można wysypać bezpośrednio na talerz.

5. Do ułożenia przystawki najlepiej wykorzystać ceramiczny półmisek lub salaterkę. Zacząć należy od przygotowania podłoża na półmisku: rozsypać na jego dnie dobrą szczyptę suszonej, słodkiej papryki, płaską łyżeczkę posiekanej cebuli, dobrą szczyptę kopru posiekanego. Skropić to wszystko maggi i polać łyżką oleju (fot 5).

6. Mięso kroić w poprzek włókien, w możliwie cienkie płatki (2 – 4 mm). Ich kształt nie ma dla smaku znaczenia. Mogą być owalne lub podłużne. Płaty mięsa ułożyć jedną warstwą na półmisku (fot 6).

7. Ułożoną warstwę mięsa posypać papryką, solą, koprem i cebulą. Skropić maggi i polać olejem. Układać tak mięso warstwami przesypując je przyprawami i polewając olejem aż do wyczerpania składników. Odstawić na minimum kilka godzin albo całą noc do lodówki. I gotowe (fot 7).