Doskonały hamburger z dziczyzny

(Surowiec – chude mięso z jelenia, daniela, sarny albo łosia, np.: gulasz extra, gulasz standard, szynka, comber, łopatka, polędwica)

Hamburger z dziczyzny łączy w sobie dwie cechy: doskonały surowiec i prostotę wykonania. W efekcie, w kilka minut otrzymuje się idealne danie, które w polskiej tradycji kulinarnej zwiemy często befsztykiem.

Nazwa hamburger rozpoznawalna jest dziś w całym kulinarnym świecie. Podobnie jak pizza, kiełbasa, sushi, bigos, boeuf Stroganow, kebab, spaghetti, wódka czy kawior. Dlatego zostanę przy hamburgerze.

Hamburger jest najsmaczniejszy, kiedy świeżo zmielone mięso z jelenia (łosia, daniela lub sarny) formuje się w płaski, okrągły kotlet grubości od 1 do 5 cm (zależnie od upodobań) i bez żadnych przypraw piecze na grillu lub patelni. Dopiero po zdjęciu z patelni hamburgera doprawia się solą i świeżo mielonym pieprzem. I podaje z pokrojoną cebulą oraz musztardą, majonezem lub chrzanem.

Hamburger z dziczyzny może być składnikiem dania głównego, jeśli podany jest z surówkami i kaszą albo ryżem. Może też być składnikiem klasycznej kanapki, jeśli podaje się go w podpieczonej bułce z sałatą, musztardą, keczupem i kiszonym ogórkiem.


Składniki na 4 hamburgery:


  • 600 g chudego mięsa z jelenia (daniela, łosia, sarny). Doskonale do tego nadaje się mięso z combra czyli schabu, z polędwicy, szynki lub łopatki. Idealne, bo chude i pozbawione błon jest mięso oferowane jako gulasz ekstra (jeleń, daniel, sarna), a także gulasz standard.
  • 2 średnie cebule
  • sól gruboziarnista
  • pieprz czarny świeżo mielony
  • 2 łyżki oleju roślinnego (rzepakowy lub słonecznikowy, ale nie oliwa, bo ma zbyt intensywny smak)


Przygotowanie


1. Z rozmrożonego lub świeżego kawałka mięsa wyciąć widoczne ścięgna i błony. Mięso umyć w zimnej wodzie i dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem (fot 1).

2. Mięso zemleć na średnim – 4 – 5 milimetrowym sicie (fot 2).

3. Mięso rozsmarować na desce do krojenia, na grubość ok 1 do 1,5 cm. Posmarować olejem, żeby się nie kleiło (fot 3).

4. Miseczką (fot 4), kubkiem lub szklanką wycinać okrągłe kotlety – hamburgery (fot 5).

5. Cebulę obrać i pokroić w piórka.

6. Patelnię rozgrzać. Kiedy dobrze gorąca – nożem zdejmować kotlety z deski i kłaść na patelnię. Smażyć na ostrym ogniu 2 – 3 minuty. Kiedy na spodzie kotleta pojawia się biała obwódka (fot 6) – przewrócić kotlet i dopiero teraz posolić i doprawić pieprzem (fot 7). Można też to zrobić dopiero na talerzu.

7. Dosmażyć drugą stronę krócej. Idealnie usmażony hamburger nie powinien być twardy kiedy go dotknąć na patelni. Stwardniały – to znaczy, że smażony za długo. Uwaga. Podawać z warzywami, kaszą i świeżą lub delikatnie podsmażona cebulą (fot 8). Smażenie cebuli nie powinno trwać dłużej niż hamburgera. Ma być lekko chrupiąca.