Nasze analizy pokazują, że nawet 20% skupionych tusz zwierzyny płowej, a w przypadku dzików do 30%, jest klasyfikowane poniżej I klasy jakości. Prawidłowy strzał i właściwe postępowanie po pozyskaniu zwierzyny to lepsza stawka dla zarządcy lub dzierżawcy obwodu oraz większa wydajność łowna tusz. Dbałość o jakość dziczyzny powinna przyświecać myśliwym nie tylko w sezonie na kozły!
Poniżej przypominamy klasyfikację jakości tusz sarny oraz dzika obowiązującą w firmie Las-Kalisz. Informujemy zarazem, że w sezonie 2024/2025 skup w najwyższej klasie IA obu tych gatunków został zawieszony.
KLASYFIKACJA TUSZ SARNY:
100% stawki podstawowej.
Klasa II – wszystkie tusze z głową i kończynami do 11 kg, a bez głowy do 10 kg oraz cięższe z uszkodzeniami combra z polędwiczkami lub udźca.
80% stawki podstawowej.
Klasa III (poza normą)– bez ograniczeń masy tuszy.
50% stawki podstawowej.
KLASYFIKACJA TUSZ DZIKA:
100% stawki podstawowej.
Klasa II – tusze od 15 do 25 kg i powyżej 90 kg oraz z uszkodzeniami combra z polędwiczkami lub udźca.
80% stawki podstawowej.
Klasa III (poza normą) – tusze o wadze do 15 kg oraz cięższe z poniższymi uszkodzeniami.
50% stawki podstawowej.
*Klasa IA – klasyfikacja będzie się odbywać po weryfikacji jakości skupionych tusz w punkcie przyjęć firmy Las-Kalisz sp. z o.o. w Tomnicach.
UWAGA! W razie zabrudzenia wnętrza tuszy treścią pokarmową nie wolno jej myć wodą, należy jedynie wytrzeć ją ręcznikiem papierowym.
Kontakt w sprawie szczegółów oraz współpracy:
Prezes zarządu Tomasz Tarnawski, tel. 662 507 971
Dyrektor ds. skupu dziczyzny Bogdan Warszewski, tel. 602 695 971